Dňa 23. februára 2021 sa žiaci I.FB a II.FB triedy odeli do uniformy šéfkuchárov a prostredníctvom online priestoru sa zúčastnili ateliéru varenia. Spolu tak pripravili, každý pre svoju rodinu, večeru pozostávajúcu z typického francúzskeho "quiche" so šalátom. Samozrejme nesmel chýbať ani dezert ... famózna čokoládová pena. Podujatie to bolo veselé a príjemné.
ČO MI PRINÁŠA ŠKOLA
Dňa 17.03.2021 si žiaci septimy, II.FB, IV. FB a V.FB triedy mali možnosť vyskúšať, ako je to byť v koži vysokoškolských študentov druhého ročníka magisterského štúdia. V rámci Mesiaca Frankofónie sa aktívne zúčastnili otvorenej dvojhodinovky na Fakulte aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Diskusným fórom na tému “Čo mi prináša škola” ich sprevádzala pani Florence Gajdošová, za čo jej nesmierne ďakujeme.
VEĽVYSLANECTVO MLADÝCH
ŠTUDIJNÉ POBYTY, JAZKOVÉ KURZY, PLATENÉ STÁŽE, STÁŽE NA VEĽVYSLANECTVÁCH, FINANČNÉ CENY, NÁVŠTEVA EURÓPSKEHO PARLAMENTU, KNIHY, PREZENTÁCIA ŠKÔL VÍŤAZNÝCH PRÁC.
Vážení študenti,
agentúra Star production pripravila v poradí 12. ročník projektu Veľvyslanectvo mladých.
Projekt je určený študentom stredných a vysokých škôl. Súčasťou projektu je aj prezentácia škôl víťazných projektov.
Uzávierka prihlášok a projektov je 15. mája 2021.
Prezentácia prác/projektov: 15. júna 2021
Téma pre stredné školy: Skvalitnenie života, životného prostredia, cestovného ruchu, verejného priestoru, kultúrno-spoločenského života v obci/regióne, kde žijú.
Prečo sa zapojiť do projektu: Projekt veľvyslanectvo mladých je podporovaný diplomatmi z rôznych krajín, vysokoškolskými pedagógmi a podnikateľmi nadnárodných spoločností. Okrem zaujímavých cien bude môcť víťaz svoj vlastný projekt zameraný na skvalitnenie verejného priestoru, prípadne kultúrno-spoločenského život aj zrealizovať.
Študenti sa so svojimi projektami môžu zameriavať na čokoľvek, čo prispeje ku skvalitneniu života mladých ľudí v ich meste. Na všetko, čo vo vybraných mestách chýba, alebo by malo fungovať inak, lepšie. Na projekty súvisiace s ochranou životného prostredia, s výstavbou, rekonštrukciou, projekty kultúrne, športové, informačné alebo charitatívne. Na všetko, čo možno označiť ako verejnoprospešné pre študentov stredných a vysokých škôl.
Študentov majú motivovať nielen zaujímavé ceny, ale tiež možnosť stretnúť sa s významnými predstaviteľmi viacerých krajín – s veľvyslancami pôsobiacimi na Slovensku.
Svoje prihlášky s vypracovaným projektom v slovenskom a anglickom, prípadne v inom cudzom jazyku posielajte na lubica.janegova@starproduction.sk, prípadne vyplňte formulár priamo na web stránke http://www.velvyslanec-mladych.sk/o-projekte/
Osobnej prezentácie pred porotou sa zúčastní šesť najlepších autorov projektov, z ktorých porota určí troch víťazov. Prezentácia projektov 15. júna 2021.
Pre študentov sú pripravené atraktívne ceny – študijné pobyty, jazykové kurzy, návšteva európskeho parlamentu, platené stáže, stáže na veľvyslanectvách a iné zaujímavé ceny.
Ďalšie informácie na: www.velvyslanec-mladych.sk
NADÁCIA DIONÝZA ILKOVIČA
Spúšťame projekty na podporu budúcich slovenských vedcov.
To znemená projekty, ktoré pomáhajú talentovaným žiakom a výnimočným učiteľom
Už štyri roky nadácia oceňuje tých najlepších učiteľov Cenou Dionýza Ilkoviča, v čom plánuje aj naďalej pokračovať. Nadácia v tomto roku zásadne rozširuje svoje pôsobenie a spúšťa projekt, ktorým chce talentovaným žiakom pomôcť rozvinúť svoj vedecký potenciál. Pomoc bude pritom rozdelená do dvoch prúdov:1. Podpora prírodovedných reprezentantov, ktorej cieľom je finančne alebo organizačne pomôcť študentom, ktorí sa dostanú na medzinárodné olympiády a predmetové súťaže a budú reprezentovať Slovensko v zahraničí. Pôjde napríklad o finančný príspevok na vycestovanie, zabezpečenie tímového oblečenia, organizáciu prípravného kempu a podobne.
2. Zlepšenie podmienok na zážitkové vyučovanie a mimoškolskú činnosť, v rámci ktorej Nadácia podporí projekty učiteľov či študentov, ktorí požiadajú o finančný príspevok. Určený je napríklad na opravu školského laboratória, zakúpenie nových pomôcok, podporu fungovania prírodovedného krúžku či iné aktivity, ktoré vyučovanie a mimoškolskú činnosť v oblasti prírodných vied zatraktívnia.
Viac o tom ako budeme pomáhať si prečítate na našom webeZistite ako NDI pomáha
Ďakujeme,
Nadácia Dionýza Ilkoviča
VÝSLEDKY V MEDZINÁRODNÝCH OLYMPIÁDACH
V januári tohto roku Pravoslávna univerzita Ioana Bogoslova pod záštitou prezidenta RSFR organizovala pre žiakov a študentov medzinárodnú olympiádu v ruského jazyka a literatúry pod názvom: „Na počiatku bolo slovo“, ktorej hlavným zámerom je vedieť preukázať schopnosti a zručnosti získané v tvorivom procese v oblasti jazyka, literatúry a kultúry Ruska. Napriek vysokej náročnosti boli naši žiaci úspešní.
Žiaci TÍMEA MARUSINOVÁ (IV.RB), MILICA PETRUŠOVÁ (IV.RB), a ŠIMON JOZEF KAPUSTA (III.RB) boli vyhodnotení ako víťazi I. kategórie. Dosiahnutie tohto výnimočného výsledku im umožnilo postúpiť do finále, v ktorom argumentačnou esejou vyjadria svoj postoj k literatúre a umeniu.
Blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a držíme prsty vo finále!
Dňa 12. marca 2021 sa online formou uskutočnilo krajské kolo olympiády v ruskom jazyku. Naše gymnázium reprezentovali 2 žiaci v najvyššej kategórii B4 pre bilingválne gymnáziá. Radi by sme im poďakovali za výnimočnú reprezentáciu našej sekcie a poblahoželali im k dosiahnutým výsledkom.
Prvé miesto obsadil Erik Meľuch, žiak IV.RB triedy s počtom bodov 72 z možných 80-tich a na druhom mieste s počtom bodov 70, žiak Šimon Jozef Kapusta z III.RB triedy.
Srdečne blahoželáme a Erikovi prajeme veľa úspechov v celoslovenskom kole.
IPČKO
Vážení rodičia, žiaci, učitelia,
dnešná "online" doba prináša do života rôzne nové situácie. Radi by sme vám sprostredkovali informáciu o internetovej linke dôvery pre mladých ľudí ipcko.sk, tíme špeciálne vyškolených psychológov a sociálnych pracovníkov, ktorí sa denne snažia v rámci chatovej a emailovej poradne mladým ľuďom tieto situácie zvládnuť, rovnako ako zdieľať svoje skúsenosti z praxe pre širokú verejnosť (z rôznych oblastí, na rôzne aktuálne témy) v podobe podcastov - verejných zvukových nahrávok a publikovať užitočné a praktické tipy pre rodičov, žiakov a učiteľov, ktoré vám prinášame.
MESIAC FRANKOFÓNIE 2021 POKRAČUJE
V stredu 10. marca 2021 sme sa so žiakmi VII.O a II.FB triedy v rámci programu Mesiac Frankofónie 2021 zúčastnili autorského čítania mladej francúzsko - kórejskej autorky Élisa Shua Dusapin. Autenticita, hĺbka myšlienok i samotná osobnosť autorky boli pre žiakov veľmi motivujúce, o čom svedčí i dynamika diskusie, ktorá sa po čítaní rozprúdila. Za vedenie a moderovanie autorského čítania patrí vďaka p. prof. Zuzane Malinovskej, PU Prešov.
MESIAC FRANKOFÓNIE 2021
V rámci programu Mesiaca Frankofónie 2021 organizovaného Francúzskym inštitútom na Slovensku sa mali možnosť žiaci septimy osemročného gymnázia v stredu 3. marca 2021 zúčastniť prednášky 50 rokov volebného práva žien vo Švajčiarsku. Prednášajúca pani Dr. Leandra Bias (Gender & Peacebuilding Advisor, Swisspeace) vo svojej prednáške mapovala boj za volebné právo žien vo Švajčiarsku, ako aj jeho dôsledky. Ukázala, akú úlohu v ňom hrala migrácia, ako ženy svojím volebným správaním zmenili politiku vo Švajčiarsku, čo sa odvtedy dosiahlo v oblasti rovnosti pohlaví a čo ešte treba urobiť v oblasti politickej participácie. Prednáška prebiehala vo francúzskom jazyku a prešla plynulo do diskusie, z ktorej vyplynuli ďalšie zaujímavé informácie.
OLYMPIÁDA "CESTA K ÚSPECHU"
Olympiáda Magnitogorskej technickej univerzity G. I. Nosova
Srdečne blahoželáme žiakom III.RB a IV.RB triedy Šimonovi Jozefovi Kapustovi, Eduardovi Lauffovi, Erikovi Meľuchovi, Milicke Petrušovej, Viktórii Popaďákovej, ktorí sa stali víťazmi I. etapy olympiády RKI v ruskom jazyku a postupujú do záverečnej etapy, ktorá sa uskutoční od 01. - 05. marca 2021 online formou. Prajeme im veľa úspechov!
VITAJTE V RUSKOM SVETE: JAZYK, HISTÓRIA, KULTÚRA
Dňa 19. februára 2021 sa otvoril ruský jazykový program: ′′ Vitajte v ruskom svete: jazyk, história, kultúra′′ vyvinutý učiteľmi ruského jazyka ako cudzieho jazyka a medzikultúrnou komunikáciou vedený pani Adrianou Lauffovou pre žiakov Gymnázia M. R. Štefánika v Košiciach.
Na slávnostnom otvorení Finančnej univerzity vystúpili prorektor pre medzinárodné aktivity A. S. Lynnikov, vedúca oddelenia medzinárodnej spolupráce, L. Prykhodko, zástupca vedúceho katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie o vedeckej práci N. A. Kozlovtseva, koordinátorka projektu E. Y. Shishková, hlavná špecialistka medzinárodnej služby a vedúca študijného odboru slovensko – ruskej bilingválnej sekcie Gymnázia M. R. Štefánika v Košiciach Adriana Lauffová.
Účastníci podujatia, ktorí prejavili záujem o spoluprácu, tento program opísali ako ′′nezabudnuteľné dobrodružstvo a cestovanie do sveta ruského jazyka a kultúry".
Toto nie je prvý spoločný projekt Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Gymnázia M. R. Štefánika v Košiciach. V mesiacoch november a december 2020 bola organizovaná a úspešne realizovaná prvá Zimná online škola ruského jazyka.
Na základe úspešnej spolupráce zástupcovia gymnázia požiadali univerzitu o zorganizovanie ďalšieho ruského jazykového programu, ktorý podporili: prorektor pre medzinárodné aktivity A. S. Lynnikov, vedúca oddelenia medzinárodnej spolupráce L. V. Prykhodko, vedúca katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie I. A. Klimova, zástupkyňa vedúcej katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie pre vzdelávacie a metodické práce E. V. Ganina.
Zoznámenie sa s ruským svetom ako priestorom ruského jazyka a kultúry nebolo vybrané pre tento program náhodou. V situácii globálneho rozdelenia spôsobeného pandémiou COVID-19 je vhodným nástrojom na formovanie obrazu Ruska a Rusov v zahraničí, vysielanie humanitárnych, duchovných a všeobecných ľudských hodnôt a propagácie ruského jazyka a kultúry vo svete.
Tento program je založený na teoretických princípoch vyvinutých v kandidátskej práci ′′Formácia obrazu ruského sveta v moderných podmienkach: potenciál humanitárnej spolupráce′′ zástupcom vedúceho oddelenia cudzích jazykov a interkultúrnej komunikácie N. A. Kozlovtsevej.
Programu sa zúčastní 27 slovenských žiakov Gymnázia M. R. Štefánika v Košiciach. Seniorskí pedagógovia katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie kandidátov budú realizovať vyučovanie v rámci vyššie uvedeného programu.
Programové kurzy začínajú 20. februára 2021 a trvajú do 31. marca 2021.
Účastníkom programu prajeme úspešné vzdelávanie sa!