Milan Rastislav Štefánik
Gymnázium M. R. Štefánika patrí medzi najstaršie stredné školy na východnom Slovensku, do roku 1858 bolo jedinou strednou školou v Košiciach a do roku 1918 jediným klasickým gymnáziom v tomto meste.
Školský psychológ
Od školského roku 2024/2025 bude činnosť školského psychológa vykonávať Mgr. Michaela Timko Bridová
Miesto: kabinet informatiky na prízemí školy
V prípade potreby použite kontakt prostredníctvom emailu timko_bridova.michaela@gmrske.sk alebo cez Edupage.
KONZULTAČNÉ HODINY:
PONDELOK - ŠTVRTOK: od 7:30 hod. do 14:00 hod.
Podľa školského zákona (§ 135) je školský psychológ jednou z možností, ako žiakom, zákonným zástupcom a zamestnancom školy poskytovať odborné psychologické služby, ktoré slúžia na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia.
Základné činnosti školského psychológa
Poradenská činnosť – poskytuje konzultácie študentom, rodičom, učiteľom. Poradenstvo sa týka rôznych oblastí, napr. učenie a zvládanie nárokov, osobné problémy a možnosti práce na sebe, voľba povolania.
Preventívna činnosť – pracuje s triedou a kolektívom. Realizuje programy, ktorých cieľom je predchádzať vzniku rôznych problémov, napr. aktivity na budovanie kolektívu, prevencia kyberšikany, rozvoj emocionálnej inteligencie a pod.
Intervenčná činnosť – v spolupráci so zainteresovaným stranami (žiak, rodič, učiteľ) sa snaží eliminovať negatívne prejavy správania u jednotlivcov aj v rámci kolektívu (napríklad šikana) a posilniť pozitívne stránky.
Diagnostická činnosť – pomocou psychodiagnostických metód poznáva osobnosť študenta, jeho schopnosti, záujmy. Výsledky pomáhajú pri poradenstve a orientácii pri individuálnych ťažkostiach alebo pri voľbe povolania.
Inkluzívne vzdelávanie
- je inovatívny prístup v oblasti vzdelávania, ktorý predovšetkým zdôrazňuje právo každého dieťaťa na kvalitné vzdelávanie. Ide o flexibilný proces s cieľom tvoriť prostredie, v ktorom je možné napĺňať rôznorodé vzdelávacie potreby každého jedinca bez výnimky. Vďaka podpore žiakov so špecifickými potrebami a prostredníctvom ich plnohodnotnej účasti na vzdelávaní, inkluzívny prístup zvyšuje úspešnosť žiakov so špecifickými potrebami a predchádza ich dištancovaniu sa od vzdelávania sa.
- Žiak so ŠVVP má právo na: individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti, možnosti a nadanie; poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním; organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku a zdravotnému stavu v súlade so zásadami psychohygieny.
Vývinové poruchy učenia
- Dyslexia: je porucha schopnosti osvojiť si čítanie. Základnými prejavmi je zamieňanie tvarovo podobných písmen, zámena slabík, nerozlišovanie hranice slov. Tempo čítania je veľmi pomalé, technika čítania neadekvátna a rovnako zlyháva aj porozumenie čítaného textu.
- Dysgrafia: je porucha schopnosti osvojiť si písanie. Dysgrafické písmo je roztrasené, neusporiadané, neobratné, kŕčovité a meravé. Napriek snahe dieťaťa, dysgrafika, je jeho písmo veľmi ťažko čitateľné až nečitateľné
- Dysortografia: je porucha schopnosti osvojiť si aplikáciu gramatických pravidiel do písanej formy (porucha pravopisu). Objavujú sa vynechané, pridané, prešmyknuté písmená alebo slabiky.
- Dyskalkúlia: je porucha schopnosti osvojiť si matematické zručnosti.
Poruchy aktivity a pozornosti
- ADD: je vývinová porucha pozornosti s normálnou aktivitou, bez hyperaktivity (syndróm deficitu pozornosti). Daní žiaci reagujú na pokyny oneskorene, pokyny je nutné niekoľkokrát opakovať a aj napriek tomu si ich niekedy nepamätajú.
- ADHD: je vývinová porucha charakterizovaná neprimeraným stupňom pozornosti, rozptýlenou pozornosťou a zvýšenou aktivitou. Tieto ťažkosti môžu byť v niektorých prípadoch sprevádzané impulzivitou a/alebo agresivitou.
Poruchy autistikého spektra
- existuje široká paleta a prejavy porúch autistického spektra, avšak na stredných školách sa zväčša stretávame s jednou konkrétnou diagnózou, a tou je Aspergerov syndróm. Pri tomto syndróme pozorujeme najvýraznejšie ťažkosti v tzv. autistickej triáde - ide o narušený sociálny kontakt, spôsob komunikácie a špecifickosť záujmov. Ľudia s AS majú problémy s nadviazaním očného kontaktu, v rámci komunikácie sa môže objavovať svojský tón hlasu a ťažkosti sa vyskytujú aj pri každodenných rozhovoroch nesúvisiacich s odbornými témami. Majú radi stereotypy, takže pri akejkoľvek zmene sa objavuje stres a zvládnutie novej situácie je pre nich nesmierne náročné.
Odkazy na linky pomoci:
- Linka detskej dôvery:
https://www.linkadeti.sk/domov
- Linka dôvery Nezábudka
https://www.dusevnezdravie.sk/linky-pomoci
- Internetové linky dôvery:
- Linka detskej istoty:
- Psychologická internetová poradňa pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením: