• MASLENICA 2024

Maslenica je sviatok, ktorý sa lúči so zimou a víta jar. Maslenicu oslavujeme aj na Slovensku, ale u nás ju voláme Fašiangy.

Aj u nás na slovensko-ruskej bilingválnej sekcii sa žiaci bližšie zoznámili s históriou a tradíciami tohto sviatku. V tento deň mali možnosť si vyskúšať 3 tvorivé dielne: Vyrob si svoje „čučelo“, Vymaľuj podnos alebo krabičku v tradičných ruských ornamentoch, Urob najlepšiu palacinku. Pri práci sme počúvali a spievali tradičné ruské národné piesne, riešili kvízy a recitovali.

• Skúšky DELF

Od r. 2002 je naše gymnázium certifikovaným centrom skúšok DELF. DELF je systém medzinárodne platných a uznávaných certifikátov z francúzskeho jazyka na úrovni A1 až B2 (od začiatočníkov po pokročilých). Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v spolupráci s ALLIANCE FRANÇAISE Košice organizuje skúšky na získanie certifikátu DELF scolaire.

Medzinárodná skúška DELF scolaire  sa na Gymnáziu Milana Rastislava Štefánika uskutoční v nasledujúcom harmonograme:

Zápis trvá do 17.05.2024.

Úrovne A1 a B1 dňa 05.06.2024 (streda) so začiatkom o 07:45h.

Úrovne A2 a B2 dňa 06.06.2024 (štvrtok) so začiatkom o 07:45h.

Detailné harmonogramy budú zverejnené v priestoroch školy na 1. poschodí.

Prihláška na stiahnutie: Prihlaska_Delf_Scolaire_2024.pdf

Informačná brožúrka: Depliant_DELF_JS.pdf

Poplatok sa vypláca priamo na bankový účet ALLIANCE FRANCAISE Košice: IBAN: SK71 1100 0000 0026 2671 8195, SWIFT: TATRSKBX IČO/DIČ: 313 111 81, do správy pre príjemcu je nutné uviesť priezvisko žiaka a mesto, v ktorom bude kandidát skúšku vykonávať. Variabilný symbol: dátum narodenia.

Medzinárodnú skúšku DELF scolaire môžu absolvovať aj žiaci iných stredných škôl.

V prípade záujmu je možné kontaktovať Mgr. F. Kendrovú: kendrova.frantiska@gmrske.sk

• OH PARÍŽ 2024

Úspešná atlétka a triatlonistka, Loriana Popovičová (V.FB trieda), dňa 09. mája 2024 bežala v Marseille na jednom z úvodných úsekov v štafete s olympijským ohňom pred Hrami XXXIII. olympiády v Paríži.