• Novinky

      • MEDZINÁRODNÁ OLYMPIÁDA V RKI

       Od 1. marca do 5. apríla 2021 prebehlo Finálne kolo medzinárodnej olympiády v RKI pod záštitou Univerzity G. I. Nosova v Magnitogorsku. Do finále postúpili žiaci tretieho a štvrtého ročníka slovensko - ruskej bilingválnej sekcie.

       Žiaci si porovnali svoje vedomosti, schopnosti a zručnosti so svojimi rovesníkmi žijúcimi mimo územia RSFR. Najvýraznejšie výsledky dosiahli písaním eseje - opisom umeleckého diela.

       • Úroveň призёра dosiahli: Eduard Lauff (III.RB) a Erik Meľuch (IV.RB).
       • Na 3. mieste sa umiestnil: Šimon Jozef Kapusta (III.RB).
       • 2. miesto obsadila: Viktória Popaďáková (IV.RB).

       Žiakom srdečne blahoželáme!

       Vo finále medzinárodnej olympiády v RKI Pravoslávneho inštitútu Ioana Bogoslova v Moskve „Na začiatku bolo slovo,“ ktoré sa uskutočnilo pod záštitou Komisie spolupráce medzi univerzitami a vedeckým spoločenstvom pri Eparchiálnej rade mesta Moskvy s použitím grantu Prezidenta RSFR, v silnej konkurencii medzi žiakmi z Nemecka, Rakúska, Srbska a Bulharska sa víťazmi I. kategórie stali: Tímea Marusinová zo IV.RB triedy a Šimon Jozef Kapusta z III.RB triedy, ktorý sa zároveň stal absolútnym laureátom olympiády.

       Výhercovia záverečnej fázy a učiteľ, ktorý žiakov pripravoval, získali osobné diplomy I. stupňa a darčeky.

       Všetkým srdečne blahoželáme k mimoriadnym výsledkom!

        

      • 2. KOLO MEDZINÁRODNEJ OLYMPIÁDY V RUSKOM JAZYKU

       Государственный институт русского языка им. А. С. Пушкина в Москве

        

       Začiatkom apríla 2021 prebehlo 2. kolo Medzinárodnej olympiády v ruskom jazyku, pod záštitou Inštitútu A. S. Puškina v Moskve. Je to najstaršia olympiáda RKI v Rusku vôbec. Jej história siaha do roku 1972.

       Naši žiaci slovensko – ruskej bilingválnej sekcie sa do súťaže úspešne zaregistrovali a vyplnili súťažné úlohy z lexikológie a gramatiky, čítania s porozumením a počúvania ruského textu. Žiaci boli zaradení do nasledovných kategórií podľa úrovne jazyka RKI.

       II.RB - Šimon Matias, Alexandra Copková, Filip Veme v kategórii A2

       III.RB - Šimon Jozef Kapusta, Eduard Lauff v kategórii B1

       IV.RB - Tímea Marusinová, Milica Petrušová v kategórii B2

       Všetci zúčastnení žiaci sú úspešnými riešiteľmi 2. kola olympiády, do finále postupujú žiaci v kategórii B1, B2. 

       Porota zložená z najvýznamnejších lektorov RKI následne vyberie 10 najlepších finalistov, ktorí získajú štipendium V. G. Kostomarova a možnosť postupu na štúdium v Inštitúte A. S. Puškina v Moskve a taktiež bezplatnú letnú jazykovú stáž.

       Všetkým srdečne blahoželáme a držíme prsty vo finále!

      • GROW WITH GOOGLE

       Žiaci, ktorí máte záujem budovať mäkké zručnosti, zbystrite pozornosť! Grow with Google pripravil bezplatný päťtýždňový program 🧩SKILL IT, pre žiakov a žiačky nad 18 rokov, vďaka ktorému môžu napredovať a získať zručnosti potrebné pre úspech v budúcnosti. Počas siedmich interaktívnych lekcií sa zlepšite v oblastiach ako: leadership, kritické myslenie, práca v tíme, kreatívne myslenie a mnoho iných. Ak vás program zaujal, neváhajte a pošlite prihlášku čím skôr ➡️ http://goo.gle/SKILLIT. Prihlasovanie je do 30. apríla 2021.

      • CERTIFIKOVANÉ VZDELÁVANIE ŽIAKOV RUSKEJ BILINGVÁLNEJ SEKCIE

       Vybraní žiaci slovensko – ruskej bilingválnej sekcie s úrovňou ruského jazyka nie nižšou ako B1, majú možnosť zúčastniť sa nespoplatneného certifikovaného vzdelávania so Štátnou pedagogickou Univerzitou L. N. Tolstoja  v Tule. 

       Alexandra Copková, Šimon Matias z II.RB triedy, Šimon Jozef Kapusta a Eduard Lauff z III.RB triedy, Milica Petrušová, Tímea Marusinová, Zuzka Andreaninová a Ema Bezeková zo IV.RB triedy majú možnosť byť účastníkmi oline kurzov a prednášok RKI počas mesiacov apríl a máj 2021.

       Žiakov najviac zaujali prednášky a otvorené hodiny súčasnej ruskej literatúry a jazyka, praktický kurz: „Učíme sa ruský jazyk zaujímavo“, Lingvoetika klasickej literatúry, kultúra Ruska a praktický rozvoj osobnosti človeka.

       Želáme Vám veľa vytrvalosti, síl a chuti v tomto štúdiu, ktoré iste v budúcnosti zúročíte v praxi!

      • 50. ROČNÍK OLYMPIÁDY V RUSKOM JAZYKU

       Dňa 08.04.2021 sa dištančnou formou uskutočnil celonárodný 50. ročník olympiády v ruskom jazyku, ktorá sa každoročne koná s veľkou podporou Inštitútu mládeže Iuventa, Ministerstva školstva SR, Veľvyslanectva RSFR v Bratislave, vydavateľstva Klett a Ruského centra vedy a výskumu v Bratislave. V najvyššej kategórii B4 pre bilingválne gymnázia nás reprezentoval žiak IV.RB triedy Erik Meľuch, ktorý v silnej konkurencii dosiahol svoj vytúžený cieľ a zvíťazil.

       Milý Erik, dovoľ, aby sme Ti zablahoželali a do budúcnosti popriali ešte veľa víťaztiev! 

      • Z FRANCÚZSKEJ KUCHYNE

       Dňa 1. apríla 2021 sme sa znovu stretli so žiakmi I.FB a II.FB triedy, každý v svojej kuchyni samozrejme, a nasadili šéfkuchársku toku. Cez online priestor sme si tentokrát v našom ateliéri varenia pripravili “galettes bretonnes”, teda bretónske slané palacinky a jednoduchý, no chutný “crumble aux pommes”. Žiakom sa ozaj darilo, ako sa dá vidieť na fotkách, ktoré nám poslali. Všetkým za účasť ďakujeme a prajeme veľa zdaru v kuchyni!

      • VÝROČIE PRVÉHO LETU DO VESMÍRU

       Blíži sa 60. výročie prvého letu človeka do vesmíru. Žiaci slovensko – ruskej sekcie: Paulína Bilohuščinová, Nela Mária Skurkaiová, Lukáš Komjaty, Terka Moučková, Larisa Vitányiová sa zúčastnili výtvarnej súťaže „Удивительный космос“, ktorý sa uskutočnil pod patronátom Natálie Alexandrovny Dostovalovej /директор детского центра «Буратино», председатель Союза русских Кошице/ v spolupráci s Gymnáziom «№» 1 v meste Sovetsk v Kaliningradskej oblasti.


       Výtvarné práce boli venované dobytie vesmíru a Jurajovi Gagarinovi. Či sa našim žiakom podarilo zachytiť tento významný okamih, môžete posúdiť sami. Žiaci za ne získali diplomy a prvé miesta v kategórii do 18 rokov.
       Srdečne blahoželáme našim mladým umelcom!

      • RUSKÝ SVET OTVÁRA SVOJE BRÁNY

       Dňa 31.03.2021 sa ukončila 2. Zimná škola ruského jazyka „Vitajte v ruskom svete: jazyk, história, kultúra“ pre slovenských žiakov Gymnázia M. R. Štefánika v Košiciach, ktorú vedie medzinárodná služba a katedra cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie Fakulty medzinárodných ekonomických vzťahov Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie.

       Počas slávnostného ukončenia online školy zo strany Finančnej univerzity vystúpila vedúca oddelenia medzinárodnej spolupráce Lilia Vasilievna Prikhodko, vedúca katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie Irina Iosifovna Klimova, zástupkyňa vedúceho katedry cudzích jazykov a autorka školského programu: „Vitajte v ruskom svete“ Nina Aleksandrovna Kozlovtseva a napokon koordinátorka projektu Evelina Yurievna Shishkova.

       Zástupcovia Finančnej univerzity vyjadrili osobitnú vďaku pani učiteľke Adriane Lauffovej, bez nadšenia ktorej, by sa táto škola nekonala. Adriana Lauffová vysoko ocenila program a obsah Zimnej školy a tiež vyjadrila želanie osobne sa stretnúť v Moskve. 

       Riaditeľka Ruského centra pre vedu a kultúru v Bratislave Inna Viktorovna Kuznecovová vo svojom príhovore zdôraznila dôležitosť konania takýchto podujatí, ktoré prispievajú k propagácii ruského jazyka a kultúry vo svete. Účastníci programu Alexandra Copková a Šimon Matias, vyjadrili nesmiernu vďaku organizátorom školy, za dobrú organizáciu, zaujímavý program a jedinečnú atmosféru, vďaka ktorej mohli cítiť Rusko, napriek tomu, že boli doma.

       Nie náhodou bolo témou tohto programu Zoznámenie sa s ruským svetom ako s priestorom ruského jazyka a kultúry. V situácii globálnej nejednoty spôsobenej pandémiou COVID-19 sa práve Ruský svet stáva najdôležitejším nástrojom na formovanie obrazu Ruska a Rusov v zahraničí, ktorý šíri duchovné a univerzálne hodnoty kultúry a propagácie ruského jazyka vo svete.

       Vedúci učitelia katedry cudzích jazykov a medzikultúrnej komunikácie N. A. Kozlovtseva a A. S. Torosyan priblížili našim žiakom kultúru, tradície, obyvateľstvo, geografiu, ruskú kuchyňu a samozrejme ruský jazyk. Vrcholom programu bola prednáška prorektora pre medzinárodnú spoluprácu A. S. Linnikova, venovaná histórii ruského futbalu. Na základe záverov hodín si deti pripravili vlastné projekty, v ktorých porovnávali rôzne aspekty ruskej a slovenskej kultúry. 

       Na záver podujatia všetci účastníci vyjadrili nádej na pokračovanie spolupráce a samozrejme na vrelé stretnutie v Moskve!

      • KRAJSKÉ KOLO GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY

       Krajské kolo geografickej olympiády v kategórii Z pre stredné školy sa uskutočnilo 26.03.2021. Súťažilo sa online na internete. Z bilingválnej slovensko-ruskej sekcie sa do súťaže zapojili štyria žiaci IV.RB a dvaja žiaci V.RB. Žiačka IV.RB triedy Timea Marusinová je úspešnou riešiteľkou.
       Srdečne blahoželáme.

      • DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ - VIDEOPREZENTÁCIA GMRŠ

       Vážení rodičia, milí žiaci,

       v čase nepriaznivej epidemiologickej situácie nie je možné pre Vás zrealizovať tradičné dni otvorených dverí nášho gymnázia a v rámci nich sa s Vami stretnúť, porozprávať, predstaviť jednotlivé študijné odbory, prednosti nášho gymnázia vo vzdelávaní, ako aj vo voľnočasových aktivitách a mnoho iného.

       Všetko to, čo Vás môže zaujímať sme pre Vás spracovali do dvoch krátkych videoprezentácií, ktoré si môžete pozrieť priamo na našich webových stránkach.

       Následne ich nájdete aj na sociálnej sieti facebook a na kanáli youtube pod hlavičkou našej školy. Budeme radi, keď Vás prezentácie zaujmú a budete ich zdieľať s ostatnými záujemcami o štúdium na našom gymnáziu. V prípade, že nám chcete položiť ďalšie otázky týkajúce sa štúdia, môžete napísať na emailovú adresu skola@gmrske.sk. Veľmi radi Vám na otázky odpovieme.

       Na našich webových stránkach nájdete uverejené kritériá na prijímacie skúšky na jednotlivé študijné odbory.

       Video 1

       Video 2

       Tešíme sa na vás všetkých. :-)

        

        

      • ATELIÉR VARENIA - ATELIER CUISINE

       Dňa 23. februára 2021 sa žiaci I.FB a II.FB triedy odeli do uniformy šéfkuchárov a prostredníctvom online priestoru sa zúčastnili ateliéru varenia. Spolu tak pripravili, každý pre svoju rodinu, večeru pozostávajúcu z typického francúzskeho "quiche" so šalátom. Samozrejme nesmel chýbať ani dezert ... famózna čokoládová pena. Podujatie to bolo veselé a príjemné.

      • ČO MI PRINÁŠA ŠKOLA

       Dňa 17.03.2021 si žiaci septimy, II.FB, IV. FB a V.FB triedy mali možnosť vyskúšať, ako je to byť v koži vysokoškolských študentov druhého ročníka magisterského štúdia. V rámci Mesiaca Frankofónie sa aktívne zúčastnili otvorenej dvojhodinovky na Fakulte aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Diskusným fórom na tému “Čo mi prináša škola” ich sprevádzala pani Florence Gajdošová, za čo jej nesmierne ďakujeme.

      • VEĽVYSLANECTVO MLADÝCH

       ŠTUDIJNÉ POBYTY, JAZKOVÉ KURZY, PLATENÉ STÁŽE, STÁŽE NA VEĽVYSLANECTVÁCH, FINANČNÉ CENY, NÁVŠTEVA EURÓPSKEHO PARLAMENTU, KNIHY, PREZENTÁCIA ŠKÔL VÍŤAZNÝCH PRÁC.

        

       Vážení študenti,

       agentúra Star production pripravila v poradí 12. ročník projektu Veľvyslanectvo mladých.

       Projekt je určený študentom stredných a vysokých škôl.  Súčasťou projektu je aj prezentácia škôl víťazných projektov.

       Uzávierka prihlášok a projektov je 15. mája 2021.

       Prezentácia prác/projektov: 15. júna 2021 

       Téma pre stredné školy: Skvalitnenie života, životného prostredia, cestovného ruchu,  verejného priestoru, kultúrno-spoločenského života v obci/regióne, kde žijú.

       Prečo sa zapojiť do projektu: Projekt veľvyslanectvo mladých je  podporovaný  diplomatmi z rôznych krajín, vysokoškolskými pedagógmi a podnikateľmi nadnárodných spoločností. Okrem zaujímavých cien bude môcť víťaz svoj vlastný projekt zameraný na skvalitnenie verejného priestoru, prípadne kultúrno-spoločenského život aj zrealizovať.

       Študenti sa so svojimi projektami môžu zameriavať na čokoľvek, čo prispeje ku skvalitneniu života mladých ľudí v ich meste. Na všetko, čo vo vybraných mestách chýba, alebo by malo fungovať inak, lepšie. Na projekty súvisiace s ochranou životného prostredia,  s výstavbou, rekonštrukciou, projekty kultúrne, športové, informačné alebo charitatívne. Na všetko, čo možno označiť ako verejnoprospešné pre študentov stredných a vysokých škôl.

       Študentov majú motivovať nielen zaujímavé ceny, ale tiež možnosť stretnúť sa s významnými predstaviteľmi viacerých krajín – s veľvyslancami pôsobiacimi na Slovensku.

       Svoje prihlášky s vypracovaným projektom v slovenskom a anglickom, prípadne v inom cudzom  jazyku posielajte na lubica.janegova@starproduction.sk, prípadne vyplňte formulár priamo na web stránke http://www.velvyslanec-mladych.sk/o-projekte/

       Osobnej prezentácie pred porotou sa zúčastní šesť najlepších autorov projektov, z ktorých porota určí troch víťazov. Prezentácia projektov 15. júna 2021.

       Pre študentov sú pripravené atraktívne ceny – študijné pobyty, jazykové kurzy, návšteva európskeho parlamentu, platené stáže, stáže na veľvyslanectvách a iné zaujímavé ceny. 

       Ďalšie informácie na:  www.velvyslanec-mladych.sk

      • NADÁCIA DIONÝZA ILKOVIČA

       Spúšťame projekty na podporu budúcich slovenských vedcov.
       To znemená projekty, ktoré pomáhajú talentovaným žiakom a výnimočným učiteľom


       Už štyri roky nadácia oceňuje tých najlepších učiteľov Cenou Dionýza Ilkoviča, v čom plánuje aj naďalej pokračovať. Nadácia v tomto roku zásadne rozširuje svoje pôsobenie a spúšťa projekt, ktorým chce talentovaným žiakom pomôcť rozvinúť svoj vedecký potenciál. Pomoc bude pritom rozdelená do dvoch prúdov:

       1. Podpora prírodovedných reprezentantov, ktorej cieľom je finančne alebo organizačne pomôcť študentom, ktorí sa dostanú na medzinárodné olympiády a predmetové súťaže a budú reprezentovať Slovensko v zahraničí. Pôjde napríklad o finančný príspevok na vycestovanie, zabezpečenie tímového oblečenia, organizáciu prípravného kempu a podobne.

       2. Zlepšenie podmienok na zážitkové vyučovanie a mimoškolskú činnosť, v rámci ktorej Nadácia podporí projekty učiteľov či študentov, ktorí požiadajú o finančný príspevok. Určený je napríklad na opravu školského laboratória, zakúpenie nových pomôcok, podporu fungovania prírodovedného krúžku či iné aktivity, ktoré vyučovanie a mimoškolskú činnosť v oblasti prírodných vied zatraktívnia.


       Viac o tom ako budeme pomáhať si prečítate na našom webe 

       Zistite ako NDI pomáha

       Ďakujeme,
       Nadácia Dionýza Ilkoviča

      • VÝSLEDKY V MEDZINÁRODNÝCH OLYMPIÁDACH

       V januári tohto roku Pravoslávna univerzita Ioana Bogoslova pod záštitou prezidenta RSFR organizovala pre žiakov a študentov medzinárodnú olympiádu v ruského jazyka a literatúry pod názvom: „Na počiatku bolo slovo“, ktorej hlavným zámerom je vedieť preukázať schopnosti a zručnosti získané v tvorivom procese v oblasti jazyka, literatúry a kultúry Ruska. Napriek vysokej náročnosti boli naši žiaci úspešní.

       Žiaci TÍMEA MARUSINOVÁ (IV.RB), MILICA PETRUŠOVÁ (IV.RB), a ŠIMON JOZEF KAPUSTA (III.RB) boli vyhodnotení ako víťazi I. kategórieDosiahnutie tohto výnimočného výsledku im umožnilo postúpiť do finále, v ktorom  argumentačnou esejou vyjadria svoj postoj k literatúre a umeniu.

       Blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a držíme prsty vo finále!

       Dňa 12. marca 2021 sa online formou uskutočnilo krajské kolo olympiády v ruskom jazyku. Naše gymnázium reprezentovali 2 žiaci v najvyššej kategórii B4 pre bilingválne gymnáziá. Radi by sme im poďakovali za výnimočnú reprezentáciu našej sekcie a poblahoželali im k dosiahnutým výsledkom. 

       Prvé miesto obsadil  Erik Meľuch, žiak IV.RB triedy s počtom bodov 72 z možných 80-tich a na druhom mieste s počtom bodov 70, žiak Šimon Jozef Kapusta z III.RB triedy. 

       Srdečne blahoželáme a Erikovi prajeme veľa úspechov v celoslovenskom kole.

      • IPČKO

       Vážení rodičia, žiaci, učitelia,

       dnešná "online" doba prináša do života rôzne nové situácie. Radi by sme vám sprostredkovali informáciu o internetovej linke dôvery pre mladých ľudí ipcko.sk, tíme špeciálne vyškolených psychológov a sociálnych pracovníkov, ktorí sa denne snažia v rámci chatovej a emailovej poradne mladým ľuďom tieto situácie zvládnuť, rovnako ako zdieľať svoje skúsenosti z praxe pre širokú verejnosť (z rôznych oblastí, na rôzne aktuálne témy) v podobe podcastov - verejných zvukových nahrávok a publikovať užitočné a praktické tipy pre rodičov, žiakov a učiteľov, ktoré vám prinášame.

      • MESIAC FRANKOFÓNIE 2021 POKRAČUJE

       V stredu 10. marca 2021 sme sa so žiakmi VII.O a II.FB triedy v rámci programu Mesiac Frankofónie 2021 zúčastnili autorského čítania mladej francúzsko - kórejskej autorky Élisa Shua Dusapin. Autenticita, hĺbka myšlienok i samotná osobnosť autorky boli pre žiakov veľmi motivujúce, o čom svedčí i dynamika diskusie, ktorá sa po čítaní rozprúdila. Za vedenie a moderovanie autorského čítania patrí vďaka p. prof. Zuzane Malinovskej, PU Prešov.